Антикорупційне законодавство: спеціальні обмеження та заборони СУМІСНИЦТВО ТА СУМІЩЕННЯ
Антикорупційне законодавство: спеціальні обмеження та заборони
СУМІСНИЦТВО ТА СУМІЩЕННЯ
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, заборонено займатися будь-якою іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю.
Однак, чинне антикорупційне законодавство дозволяє службовцям виконувати низку інших видів діяльності.
До них належать:
- викладацька діяльність,
- наукова та творча діяльність,
- медична практика,
- інструкторська та суддівська діяльність зі спорту.
Наприклад, якщо особа, яка була приватним підприємцем та має статус ФОП, призначена на державну службу, вона зобов’язана припинити підприємницьку діяльність ( абз. 1 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції»).
Згідно із Законом України «Про запобігання корупції», держслужбовець має подати заяву про припинення підприємницької діяльності не пізніше ніж за 15 робочих днів з дня призначення на посаду (ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»).
Це є обов’язковою умовою для виконання антикорупційних вимог.
Адміністративна відповідальність за порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності передбачає:
(ст. 1724 КУпАП)
- за порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, – штраф від 5100 до 8500 гривень з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди від роботи за сумісництвом (ч. 1 ст. 1724 КУпАП);
- за порушення особою встановлених законом обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), – штраф від 5100 до 8500 гривень з конфіскацією отриманого доходу від такої діяльності (ч. 2 ст. 1724 КУпАП);
- за будь-яку із вищевказаних дій, вчинену особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – штраф від 8500 до 13600 гривень з конфіскацією отриманого доходу чи винагороди та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік (ч. 3 ст. 1724 КУпАП).
👉Детальніше про обмеження для державних службовців можна дізнатися на порталі НАЗК.