Загальні відомості

        Сарненщина – земля, яка дбайливо береже свою минувшину і дбає про майбутнє. Кожен із її населених пунктів має цікаву і неповторну історію.
        Наш край славиться своїми лісами і гранітами, синьоокими озерами і чудовими поліськими легендами. Ця загадкова земля виплекала багато художників і поетів, майстрів народної творчості.
        На території району розміщені чотири заказники місцевого значення, п’ять пам’яток природи, два заповідні урочища, гідрологічний заказник - озеро Сомине є пам’яткою природи всеукраїнського значення.
        Пам’ятки історії та архітектури:
        Археологія - Степанське городище 10 –12 ст.
        Архітектура - Троїцька церква (1759 рік) селища Степань, Троїцька церква (1725 рік) села Доротичі, Церква Різдва Богородиці (1766 рік) села Ремчиці.
        Район розташований у північній частині Рівненської області і займає 2 тис. кв. км., що складає 10 % території області.  
        Межує: на півночі - з Дубровицьким, на сході - з Рокитнівським, на південному сході – з Березнівським, на півдні – з Костопільським, на заході – з Володимирецьким районом.
        Сарненщина розташована в межах Волинського Полісся. На території Рівненщини можна виділити Сарненську акумулятивну рівнину. Вона являє собою плоску низовину з переважанням абсолютних висот 150-180 см; виповнених переважно піщаними відкладами, підстеленими палеогеновими пісками, а подекуди – крейдою.
        Морфологічні особливості Сарненської акумулятивної рівнини значною мірою зумовлені розташуванням району у межах придолини Стир – Словечна. Для району характерні неглибокі річкові долини з широкими заболоченими заплавами і розширеними заплавними терасами.
        Гідрографічна мережа району добре розвинена. Основну частину гідрографічної мережі Сарненщини становлять поверхневі води, які формуються та існують безпосередньо на донній поверхні, тобто води постійних водостоків (річок, струмків, каналів) та водойм (природних і штучних озер, водосховищ, ставків). З певною умовністю сюди можуть бути віднесені й води боліт.
        На території району протікає 26 малих річок, річки Горинь і Случ, безліч струмків, штучні водойми – 16, одне водосховище, озера – 34.
        Ліси займають більшу частину території району, які обслуговують 3 лісгоспи та заповідник. У регіоні розвідані значні запаси гранітів, бурштину, торфу, мінеральних вод.
         Район багатий нерудними копалинами і вапняками, глинами, пісками і крейдою. Є численні родовища гранітів, сіонітів, діоритів. На території Чемернянського торфовища розміщені родовища торфу потужністю шарів 1,5- 2,5 метрів. З палеогеновими відкладеннями зв’язане єдине в Україні Клесівське родовище бурштину.
         На схилах долин Случа та Горині залягають запаси крейди. Її використовують для виготовлення фарб, цегли в будівництві. У пісках переважають мінерали: кварц, польові шпати, домішки глинистих матеріалів, окисів заліза. Запаси їх необмежені. Є родовища фосфатів. 
        Природні багатства, зокрема, високоякісні глини та мінеральні води Степаня, стали базою для створення санаторію «Горинь». Цілющий склад мінеральних вод за своїми властивостями рівняється водам курортів «Миргород», «Баден-Баден».
        Населення району складає – 101, 6 тис. осіб.
        У складі району - місто, 61 село, 3 селища і 2 селища міського типу, які об’єднуються 1 міською, 2 селищними і 19 сільськими радами. Найбільші населені пункти: м.Сарни, селища Клесів та Степань.
        Райцентр – м. Сарни розташований на перехресті автомагістралей Київ-Варшава та Рівне-Мінськ, а також залізничних магістралей Київ-Ковель-Яготин і Рівне-Лунінець. Найбільші залізничні станції – Сарни та Клесів. На станції Сарни розміщені відділення Рівненської митниці та енергетичної митниці України.
        Місцеве самоврядування здійснюють територіальні громади сіл, селищ, міста як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міську ради та їх виконавчі органи, а також через районну та обласну ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міста.
        За роки незалежності України територіальні громади отримали статус первинного суб’єкта місцевого самоврядування й сьогодні становлять його основу.
        Територіальні громади мають право обирати сільських, селищних, міських голів і ради як представницькі органи місцевого самоврядування, що є одним з основних принципів демократичного суспільства. Район підтримує зовнішньоекономічні зв’язки майже з 40 країнами світу. Одним із пріоритетних напрямків зовнішньоекономічної діяльності є розвиток торговельно-економічних відносин з країнами Європи.
        Домінуючою галуззю виробництва в районі є промисловість. Промисловий комплекс району охоплює 4 провідні галузі – добувна, харчова, деревообробна, машинобудування та оброблення металу.
        Основна продукція промисловості – щебенева, лісосировинна, пиломатеріали, столярні щити та вироби, нерудні будівельні матеріали, вироби з плавленого базальту, будівельні металоконструкції, продовольчі товари від переробки м’ясної та плодоовочевої сільгоспсировини, хлібобулочні та кондитерські вироби.
        На товарному ринку як України, так і за її межами підприємства району виділяються достатньо стійкими позиціями особливо з виробництва щебеневої, лісопродукції, мостових конструкцій і виробів з бурштину.
        Важливою складовою економіки району є мале підприємництво. Суб’єкти малого підприємництва одні із перших у районі розпочали використовувати сучасні технології з освоєння та комплексного використання природних сировинних ресурсів, впроваджувати енергозберігаючі технології, займатися інноваційними розробками.
        Чисельність суб’єктів підприємництва – фізичних осіб зросла за останні 15 років майже втричі і становить 3114 осіб. У районі діє 303 підприємства малого та середнього бізнесу, які охоплюють всі сфери регіонального виробництва, торгівлі та побуту.
        Медичну допомогу в Сарненському районі забезпечують комунальні заклади: «Сарненська ЦРЛ», «Степанська РЛ», «Клесівська РЛ», «Сарненська РСП» та Тинненська дільнична лікарня. Первинну медико-санітарну допомогу надають 48 фельдшерсько-акушерських пунктів. Спеціалізовану медичну допомогу надають Орлівська психіатрична лікарня, Страшевська протитуберкульозна лікарня та відомчий ДЗ «Вузлова лікарня ст. Сарни» ДТГО «Львівська залізниця».
        Оптимізація мережі в 2012 році (об’єднано відділення обсервації та фізоології) дозволила створити цілодобовий травматологічний пункт КЗ «Сарненська ЦРЛ».
        З початку 2012 року в КЗ «Сарненська ЦРЛ» започатковано новітні технології:
        - За лізинговою програмою у офтальмологічному відділенні встановлено нове сучасне обладнання вартістю 1350 тис.грн., яке дозволяє проводити інплантацію штучного кришталика ока.
        - З березня 2012 року на території КЗ «Сарненська ЦРЛ» працює товариство з обмеженою відповідальністю «Діагностичний центр РАМ» (томографія голови, томографія хребта).
        Із 2009 року ефективно працює відділення амбулаторного гемодіалізу на базі КЗ «Сарненська ЦРЛ», як філія відділення інтенсивної терапії екстракарпоральних методів детоксикації Рівненської обласної клінічної лікарні.
        Соціальний захист населення в районі спрямовується на забезпечення реалізації основних напрямів соціальної політики держави, на зниження рівня бідності та посилення соціальної захищеності жителів району, створення належних умов прийому громадян, поліпшення обслуговування інвалідів, пенсіонерів, ветеранів війни і праці, інших пільгових категорій населення.
         У районі впроваджена єдина технологія прийому громадян з призначення державних соціальних допомог, що дало можливість на більш високому рівні обслуговувати громадян, які звертаються за їх призначенням. 
        Значна увага приділяється питанням соціально-правового захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, профілактики правопорушень серед неповнолітніх, забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї та ведення державної статистики щодо дітей.
        З метою забезпечення сприятливих умов для розвитку масового спорту за місцем проживання та у місцях масового відпочинку населення в районі юридично зареєстровано 10 міських спортивних клубів.
        Також у 21 сільських (селищних) радах рішеннями виконкомів створені сільські (селищні) спортивні клуби, з них 16 клубів зареєстровані як юридичні особи. Крім того, юридично зареєстровані спортивні федерації футболу, волейболу, шахів та у 2012 році - федерація баскетболу.
        Високі досягнення спортсменів Сарненщини створюють позитивний імідж району. Так, баскетбольний клуб «Будсервіс» (м. Сарни) є чемпіоном і срібним призером чемпіонату України серед команд І ліги. Футбольний клуб «Маяк» (м. Сарни) з 30-річною історією є неодноразовим чемпіоном, призером і володарем кубка Рівненської області. Вихованець фізкультурно-спортивного клубу інвалідів «Повір у себе» (м. Сарни) є майстром спорту міжнародного класу з пауерліфтингу серед спортсменів з вадами зору, рекордсменом світу з жиму лежачи.
        З року в рік зміцнюється, покращується матеріальна спортивна база. У районі завершується реконструкція стадіону «Мрія» ФСТ «Колос», відкрили сучасну гімнастично-ігрову залу в економіко-правовому ліцеї «Лідер» міста Сарни.
        У районі організована робота 24 методичних об’єднань, 28 семінарів-практикумів, 15 шкіл молодого вчителя, 14 творчих груп, 10 шкіл педагогічної майстерності, 5 постійно діючих семінарів, визначено 18 опорних шкіл з предметів якими охоплені всі педагогічні працівники району.
         На сьогодні в районі забезпечено функціонування 42 дошкільних заклади, у яких виховується понад 3,0 тис. дітей. Відсоток охоплення дітей дошкільним закладами становить 36 відсотків. 
        На території району діють 54 загальноосвітні школи, з них:
        Сарненська гімназія - 1;
        Сарненський районний ліцей «Лідер» Сарненської районної ради Рівненської області - 1;
        Клесівська ЗОШ І-ІІ ступеня - ліцей - 1;
        Сарненський навчально-виховний комплекс «Школа-колегіум» -1;
        Сарненська спеціалізована школа розвитку І ступеня № 5 з поглибленим вивченням іноземної мови - 1;
        ЗОШ І-ІІІ ступенів - 20;
        ЗОШ І-ІІ ступенів - 21;
        ЗОШ І ступенів - 6;
        НВК «Школа І ступеня – Дошкільний навчальний заклад» с.Стрільськ - 1;
        Вечірня школа -1;
        Будинки дітей і молоді - 2;
        ДЮСШ - 1;
        МНВК - 1.
         Також у районі є 3 навчальні заклади ІІ рівня акредитації: Сарненський педагогічний коледж Рівненського гуманітарного університету, сільськогосподарський ліцей та Сарненське вище професійне училище №22. 
        У м.Сарни з 1974 року працює Сарненський історико-етнографічний музей, який нині нараховує більше 7 449 експонатів основного фонду та 7 259 науково-допоміжного, зібраних працівниками музею в дослідницьких експедиціях. На території музею розміщений єдиний в області архітектурно-етнографічний майданчик просто неба.
        Культура району стрімкими темпами розвивається в національному спрямуванні, у перспективі відновлення та відтворення автентичних, самобутніх звичаїв, обрядів та традицій.
        У рамках програми розвитку культури Рівненщини реалізовано комплекс заходів із зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району, інформатизації культурно-мистецької сфери, здійснення творчої діяльності, збереження пам’яток історико-культурної спадщини.
        Кращі аматорські колективи брали участь у фестивальних програмах міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсів.
        Сучасна Сарненщина – це чудовий поліський край, один із найпотужніших регіонів Рівненщини за економічним, трудовим, природним потенціалом, розташований у центрі Рівненського Полісся.

 

Додати коментар

  • Адреси Інтернет та e-mail будуть автоматично перетворені на лінки.
  • Дозволені теги HTML: <p> <a> <span> <div> <h1> <h2> <h3> <h4> <h6> <h6> <em> <map> <area> <hr> <br> <br /> <i> <strong> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <table> <tr> <td> <img> <b> <u> <font> <del> <ins> <sub> <sup> <quote> <blockquote> <pre> <address> <code> <cite> <embed> <object> <strike> <caption> <table> <tbody>
  • Рядки і параграфи з нового рядка робляться автоматично.

Більше інформації про форматування

CAPTCHA - захист від спаму та роботів
Це питання служить для "відсіювання" автоматичних рекламних розсилок.
4 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.