Громада – головна ланка місцевого самоврядування

    7 грудня в Україні відзначають День місцевого самоврядування. Відзначення цього свята на державному рівні є підтвердженням високої ролі самоврядності як найдемократичнішої, наймасовішої форми управління в суспільстві. 
   Події останніх років дали змогу громадянам України відчути, що саме вони є найвищою владою в державі, і саме від їхнього вибору залежить те, якою вона буде завтра. Кожен мешканець села чи міста має право на сучасну медицину й освіту, доступні та якісні адміністративні, комунальні, соціальні послуги, гарні дороги, чисті й освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг лише тоді, коли відповідальні за їх надання знаходяться близько. Найближчою до людей владою є органи місцевого самоврядування. І вони повинні мати широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати всі місцеві питання і нести за це відповідальність. Тому в Україні відбувається децентралізація – передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. За прогнозами, реформа має остаточно завершитися у 2020-му році проведенням місцевих виборів на новій територіальній основі.
   На Сарненщині вже функціонує три ОТГ – Клесівська, Немовицька та Степанська. Прийнято рішення про створення ще двох – це Вирівська і Кричильська. У Вирівській і Кричильській громадах перші вибори ОТГ відбудуться 22 грудня ц.р. На сьогодні залишається невирішеним питання із Сарненською громадою. Будемо сподіватись, що у процесі децентралізації громади таки здобудуть ресурс, фінанси і повноваження для забезпечення повноцінного місцевого розвитку. І ми матимемо спроможне місцеве самоврядування. Це – перспектива.

      Нині ж у системі органів місцевого самоврядування особливе місце займає районна рада, яка на відміну від базових – сільських, селищних та міської рад – представляє спільні інтереси всіх територіальних громад району. Четвертий рік здійснює свої повноваження Сарненська районна рада сьомого скликання. З початку скликання проведено 37 сесій, на яких прийнято 946 рішень. На контролі знаходиться 60 районних програм, що стосуються розвитку різних галузей економіки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, до яких у разі потреби вносили зміни. На виконання програм з районного бюджету за 9 місяців 2019 року всього спрямували 12,1 млн  грн. Так, у рамках програми соціального захисту громадян «Турбота» у 2019 році грошову допомогу отримали 425 чоловік на суму 300000 грн та 16 громадян, які потребують допомоги на проходження гемодіалізу, –  на суму 140000 грн. 
      Спільна робота районної ради і райдержадміністрації приносить позитивні результати. Так, за кошти Державного фонду регіонального розвитку (у 2019 році уже виділили 7 млн грн), частково за кошти районного бюджету, у Сарнах продовжується будівництво нового спортивного комплексу. Завдяки тісній співпраці з  обласною владою з ДФРР для району додатково виділено ще 10,9 млн грн для завершення цього будівництва. У 2020 році маємо його завершити. За кошти районного бюджету виготовили ПКД та провели експертизу на будівництво сучасного критого басейна.
    На території місцевих рад, відповідно до затвердженого районною радою переліку об’єктів спроможної мережі надання первинної медичної допомоги, було збудовано приміщення для 4-х лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини у селах Корост, Ремчиці, Костянтинівка, Люхча. Нові сучасні амбулаторії мають запрацювати у цих населених пунктах з січня 2020 року після затвердження власником (районною радою) актів приймання-передачі, прийняття їх на баланс КНП «Сарненський районний ЦПМСД» і після прийняття районною радою рішень про реорганізацію ФАПів цих населених пунктів у ЛАЗПСМ.

    За рахунок коштів Світового банку та районного бюджету у Сарнах найближчим часом буде відкрито і серцево-судиннийцентр. 17 жовтня ц.р. Сарненська центральна районна лікарня отримала ангіографічне обладнання, яке  буде встановлено в новоствореному кардіологічному центрі. Ця техніка рятуватиме життя пацієнтам з гострим інфарктом міокарду та дозволить проводити закриті операції, щоб уже через 3-4 дні людина повернулась до повноцінного життя. Обладнання було придбано за кошти Світового банку.
Це, за словами головного лікаря КНП «Сарненська ЦРЛ», прорив у медичній галузі для Поліського регіону. Залишилося завершити ремонтні роботи у приміщенні на першому поверсі вільної частини пологового відділення ЦРЛ (з районного та міського бюджетів виділено 960 тис. грн). На базі КНП «Сарненська ЦРЛ»  щороку стаціонарно лікуються більше тисячі пацієнтів із сусідніх районів, щороку десятки тисяч людей з інших районів звертаються за амбулаторною допомогою в Сарненську ЦРЛ, яка неофіційно стала центром надання якісної висококваліфікованої медичної допомоги. Тож з метою якнайшвидшого відкриття центру ітервенційної радіології (кардіоцентру) районна рада звернулася з відповідними листами про виділення коштів і до своїх північних сусідів: у Володимирецьку, Дубровицьку, Зарічненську, Рокитнівську районні та Вараську міську ради.

    У рамках медичної реформи районна рада ухвалила рішення про реорганізацію комунальних закладів медицини шляхом їх перетворення в комунальні некомерційні підприємства та затвердила Статути цих комунальних некомерційних підприємств. Цими рішеннями було продовжено впровадження медичної реформи в районі. З 1 квітня 2020 року усі медичні заклади Сарненщини запрацюють за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Кошти держава спрямує за послуги, які гарантує пацієнту безоплатно. Уже рік за таким принципом  працює «первинка» та сімейні лікарі. З наступного року зміни почнуться в лікарнях, тобто закладах «вторинного рівня». Вони отримають можливість укладати договори з Національною службою здоров’я та отримуватимуть кошти за лікування пацієнтів.

      Безперечно, медицину потрібно було реформувати. Будемо сподіватись, що найближчим часом ця реформа змінить медичну галузь на краще. Адже вже багато років поспіль тих коштів медичної субвенції, які виділяються з Державного бюджету на галузь охорони здоров’я Сарненщини, не вистачає на фактичні потреби медичних закладів. З метою забезпечення повноцінного функціонування закладів медицини району, упродовж багатьох років районна влада перекривала цю потребу за рахунок власних доходів районного бюджету. Не став винятком і 2019-ий. Усього цьогоріч на галузь медицини з районного бюджету додатково було виділено 26,5 млн грн (з них на оплату праці з нарахуваннями медичним працівникам – 10,2 млн грн).      

      У полі зору обранців громад постійно перебувають питання щодо розвитку галузі освіти. Так, за рахунок районного залишку освітньої субвенції у сумі 9,4 млн грн було придбано комп’ютерну техніку для закладів освіти району. На підключення шкіл до мережі Інтернет з обласного бюджету виділили 1, 4 млн грн.

      У вересні 2019 року для учнів і вчителів опорного закладу  «Люхчанський ліцей» вручили два новенькі шкільні автобуси. Завдяки цьому учні з Дубків, Глушиці, Обірок,  які проживають на відстані більше 3 км від свого закладу освіти, зможуть комфортно діставатися на навчання. Шкільний автобус – це, перш за все, безпека дітей у дорозі до школи, спокій батьків. І, звичайно, – це забезпечення рівного доступу до якісної освіти кожного школяра. Опорний заклад на базі Люхчанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сарненської районної ради було створено порівняно недавно – рішенням районної ради від 15 лютого 2019 року № 824, а переваги від створення такого опорного закладу учні і вчителі вже відчули. Автобуси були придбані завдяки плідній співпраці районної ради, райдержадміністрації, обласної ради та облдержадміністрації за рахунок залишку коштів освітньої субвенції та за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти.  Незабаром новий «особливий» шкільний автобус (до кінця 2019 року) отримає й Цепцевицька ЗОШ I-III ступенів. Мова йде про автобус, обладнаний місцями для дітей з особливими освітніми потребами.       

       У вересні ц.р. за кошти районного бюджету відбулося відкриття Степанського інклюзивно-ресурсного центру. Він має 4 окремих кабінети, забезпечений комп’ютерною технікою, дитячими меблями, дидактичними та наочними матеріалами. У листопаді 2019 року ресурсну кімнату для дітей з інклюзивною формою навчання відкрили в Сарненській ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 (навчається 24 дитини). Розширено мережу інклюзивних класів: на базі 28 шкіл району працює 80 інклюзивних класів, у яких навчається 92 дитини.

      У районі є 12 ЗОШ без внутрішніх вбиралень. Цьогоріч обранці громад  надали згоду на проведення будівельних робіт на окремих об’єктах спільної власності територіальних громад Сарненського району – на реконструкцію (прибудову внутрішніх вбиралень)  у 10-ти школах району (Сарненська ЗОШ І-ІІ ст. № 6, Чемернянська ЗОШ І-ІІ ст., Глушицька ЗОШ І-ІІ ст., Довжанська ЗОШ І-ІІ ст., Маловербченська ЗОШ І-ІІ ст., Стрільська ЗОШ І-ІІІ ст.; Кам`яне-Случанська ЗОШ І-ІІ ст.; Бутейківська ЗОШ І-ІІ ст.; Селищенська ЗОШ І-ІІ ст.; Висовська ЗОШ І ст.). Будівництво внутрішніх вбиралень розпочали в Кам’яне-Случанській ЗОШ І-ІІ ст., Висовській ЗОШ І ст. У Сарненській ЗОШ І-ІІ ст. № 6 – завершують, а в Білятицькій і Мар’янівській – роботи були завершені до 1 вересня. На реконструкцію (прибудову) внутрішніх вбиралень було виділено 4,3 млн грн субвенції з обласного бюджету та 7,6 млн грн за рахунок районного залишку освітньої субвенції.

       Проблемою для району є нестаток місць у школах і садочках. Тож спільно з райдержадміністрацією працюємо у цьому напрямку. Завершили капітальний ремонт дитячого садочка у селі Велике Вербче. Продовжується будівництво нового приміщення Цепцевицької ЗОШ І-ІІІ ст., звели фундамент під  Чабельську ЗОШ; розпочали процедуру тедерних закупівель будівництва Вирівської ЗОШ.

     Значну увагу районна рада приділяє й розвитку фізичної культури та спорту краю. Постійно фінансово підтримується з районного бюджету громадські організації, спортивні клуби та федерації, що здійснюють реалізацію фізичної культури та спорту в районі. Дбає районна рада і про розвиток дошкільної освіти та підтримує галузь культури. Упродовж року надавалась допомога у вигляді субвенцій місцевим бюджетам, зокрема на утримання дошкільних навчальних закладів та закладів культури у розмірі 61,3  млн грн (на заробітну плату).

       Підсумовуючи вище викладене, можна стверджувати, що у 2019 році робили все можливе для забезпечення надійного функціонування галузей освіти, охорони здоров’я та культури, зміцнення матеріально-технічної бази їх закладів.

    Депутати районної ради переймаються не лише місцевими проблемами, але й слідкують за подіями, що відбуваються в державі і намагаються в правовому полі вплинути на їх перебіг, або ж хоча б донести свою думку і свою позицію з того чи іншого приводу до центральних органів влади, Прем’єр-міністра та Президента України. Так, на сесії, що відбулася 11 жовтня 2019 року, обранці громад ухвалили звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України про прийняття рішення Верховною Радою України щодо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2025 року. Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля та її надра в межах території України є об’єктами права власності українського народу. Таким чином, на думку обранців громад, це виключно справа референдуму.

        На порядку денному ще багато проблем, які поступово будемо вирішувати. Наші головні орієнтири на наступний рік. Це, у першу чергу, завершення будівництва спортивного комплексу в Сарнах, що на вул. Я. Мудрого; продовження будівництва Цепцевицької ЗОШ І-ІІІ ст.; Чабельської ЗОШ; Вирівської ЗОШ; завершення капітального ремонту приміщення закладу дошкільної освіти   у селі Мале Вербче; реконструкція придбаного приміщення під початкову школу с.Костянтинівка; будівництво дошкільного навчального закладу комбінованого типу (ясла-садок) по  вул. Грушевського в м.Сарни; ремонт районних доріг, будівництво амбулаторій.

      Лише спільно, спрямувавши зусилля на вирішення найголовніших проблем сьогодення, зможемо досягнути європейського рівня життя. Тож від щирого серця вітаємо всіх зі святом! Бажаємо всім, хто працює на благо територіальної громади, кожній поліській родині, кожному сарненцю міцного здоров`я, достатку й благополуччя. Нехай усі життєві негаразди обходять вас стороною, а   непохитна віра в щасливе майбутнє рідного краю та України додають  сили й наснаги.

 

 

 

 Сарненська районна рада

 

Додати коментар

  • Адреси Інтернет та e-mail будуть автоматично перетворені на лінки.
  • Дозволені теги HTML: <p> <a> <span> <div> <h1> <h2> <h3> <h4> <h6> <h6> <em> <map> <area> <hr> <br> <br /> <i> <strong> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <table> <tr> <td> <img> <b> <u> <font> <del> <ins> <sub> <sup> <quote> <blockquote> <pre> <address> <code> <cite> <embed> <object> <strike> <caption> <table> <tbody>
  • Рядки і параграфи з нового рядка робляться автоматично.

Більше інформації про форматування

CAPTCHA - захист від спаму та роботів
Це питання служить для "відсіювання" автоматичних рекламних розсилок.
6 + 7 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.